Mokotów – salon Powrót

Kolorystyka salonu, połączonego z otwartą kuchnią utrzymana jest w chłodnym odcieniu beżu – identycznym jak kolor gresu na podłodze. Taki zabieg, zacierając optycznie granice styku ścian i podłóg - dodatkowo powiększa przestrzeń pomieszczenia.

Założenia projektowe:
– neutralny wystrój, dający możliwość częstej zmiany dodatków i dekoracji
– miejsce na bibliotekę

Kolorystyka salonu, połączonego z otwartą kuchnią utrzymana jest w chłodnym odcieniu beżu – identycznym jak kolor gresu na podłodze. Taki zabieg, zacierając optycznie granice styku ścian i podłóg – dodatkowo powiększa przestrzeń pomieszczenia.

Zastosowano dwa rodzaje materiałów podłogowych. W części wypoczynkowej salonu ułożono parkiet z egzotycznego drewna sapelli, wykończony półmatowym lakierem. Jasny polerowany gres  kontrastuje z ciepłym drewnem,  określając podziały funkcjonalne pomieszczenia.

W części jadalnej, kuchennej i przedpokoju doskonale sprawdza się gres. Nie jest kłopotliwy w utrzymaniu i pięknie się prezentuje w zestawieniu z ciemnymi meblami.

Część jadalna salonu to duży stół, przy którym wygodnie zmieści się sześć osób. Przy większej liczbie gości – po rozłożeniu – stół zamienia się miejscami ze stolikiem kawowym przy kanapach.

Oświetlenie stołu to nowoczesna, delikatna w formie lampa, która nie stanowi bariery dla wzroku pomiędzy salonem i kuchnią.

W salonie zrezygnowano z górnego sufitowego oświetlenia. Przemyślane rozmieszczenie kinkietów na ścianach, lamp stojących i oświetlenie biblioteki dają wystarczającą  ilość przyjemnego światła.

Dwie duże kanapy ustawione naprzeciwko siebie są wygodnym miejscem zarówno do prowadzenia rozmowy, jak i do słuchania muzyki czy oglądania telewizji.

Zasłony i firany pełnią potrójną rolę: wyciszają pomieszczenie, stanowią delikatną barierę dla wzroku (widok  za oknem to elewacja sąsiedniego budynku), zmiękczają światło dzienne wpadające do pomieszczenia i dekorują.

Do zasłaniania okien przed słońcem służą naszybowe rolety w barwie złamanej bieli, niekłopotliwe i niewidoczne gdy nie są używane.

Jednym z najistotniejszych założeń aranżacji salonu miała być  możliwość sezonowej wymiany wystroju i dekoracji. Dzięki neutralnej kolorystyce stałych elementów (ścian, podłóg i mebli) można dowolnie zmieniać wygląd tego wnętrza, wymieniając dywan, zasłony, poduszki i inne elementy dekoracyjne.

Jak widać na zdjęciach salon „jesienny” to zupełnie inne w nastroju pomieszczenie niż w wersji „letniej”.

Salon – wersja „Jesienna”

Salon – wersja „Letnia”